İstanbul Gıda ve İhtiyaç Maddeleri Perakendeciler Derneği (PERDER) Başkanı Ramazan Ulu tüketicinin eti daha uygun fiyatta yiyebilmesi için gümrük vergisini düşürmenin hiçbir fayda sağlamayacağını belirterek olması gerekenin ette KDV’nin %1’e indirilmesi gerektiği düşüncesini savundu.

Yazılı açıklamasında Ramazan Ulu, gümrük vergisinin düşürülmesinin tüketici için hiçbir fayda sağlamayacağı gibi üreticiyi küstüreceğini ifade etti. %8 olan KDV’nin %1’e düşürülerek tüketicinin %7 kâra geçmesi sağlanırsa çok daha kesin bir çözüm elde edilebilmeği satırlarına yer verdi.

Bunlarla birlikte Ramazan Ulu Türkiye’nin tarım ve hayvancılık açısından çok zengin bir ülke olduğunu da belirten Ulu ithalat yapmak yerine yerli kaynaklardan faydalanılması gerektiğini de vurguladı. Konu ile ilgili açıklaması şu şekildedir;

“Bize göre kalıcı çözüm için KDV oranlarının gözden geçirilmesi gerekiyor. Marketlerimize et %1 KDV ile giriyor. Mevzuat gereği biz vatandaşa %8 KDV ile satıyoruz. Bu uygulama hem bizim muhasebe yükümüzü artırıyor hem de vatandaşın eti daha pahalı yemesine yol açıyor. Maliye Bakanımız Naci Ağbal’ın gündeme getirdiği, İHKİB ile BMD gibi sektörel kuruluşların da destek verdiği reform paketiyle bu konu düzenlenebilir ve ette KDV oranı tüketiciye satışta da %1 olarak uygulanabilir. Düzenleme bugün yapılırsa tüm marketler yarın sabah eti halka %7 daha ucuza satma imkânı bulacak. Bir başka deyişle kıymanın ve kuşbaşının kilogramını en az 3 TL daha düşük fiyatla halkımıza yedirebileceğiz. Kırmızı et temel tüketim maddelerinden biridir. KDV indirimi önerimiz sadece tüketiciyi değil, yerli üreticiyi de koruyacak.”